Zážitky s Arnoldem

Zážitky s Arnoldem

Zápisky Dicka Tylera z časopisu Muscle Builder 1968
Joe Weider zastavil auto před mým hotelem v New Yorku. Prožili jsme právě večer večerů sledováním show of shows IFBB Mr. America. Byly tři ráno a já už se těšil na příští rok. „Kdy odjíždíš domů?“ zeptal se Joe. „Myslel jsem, že by to šlo zítra ráno.“ „Ne,“ řekl Joe. „Jé?“ „Řekl jsem ne; zítra tě posílám do Miami. Příští sobotu tam bude Mr. Universe s já chci, abys napsal reportáž.“ „Utahuješ si ze mne?“ „Proč bych měl?“

Vystoupil jsem z auta a dlouho Joeovi mával. Pak, úplně automaticky jsem zvedl hlavu a pohlédl na zdi z betonu a skla, jimž říkají New York, a podivil jsem se, jak bude asi vypadat Miami. Dlouho jsem se divit nemusel, protože za několik dnů už jsem hleděl na zdi z betonu a skla, jimž říkají Miami. Velký rozdíl spočíval v tom, že místo bylo plné tun písku, galonů mořské vody a překrásných děvčat v bikinách. Chybělo jenom slunce.

Miami, Florida, září 1968
Jeden z nejdramatičtějších momentů nadešel, kdy Sergio Oliva, Chuck Sipes a Dave Draper konečně poprvé potkali Arnolda Schwarzeneggera. Na jednom místě tady byli pravděpodobně čtyři z největších kulturistů všech dob. Přátelsky si Arnolda změřili a došli k závěru, že je oficiálním fenoménem. Na pódiu naneštěstí nebylo pozadí ani osvětlení.

Závodníci museli přijít a sami si najít nejlepší místo, odkud by byli viděni rozhodčími i diváky. Soutěž se brzy zúžila na dva borce: Zane a Schwarzenegger. Zane přijel vyhrát a nikdy nevypadal lépe. Měl objemy, tvary i řezbu zabalené do zlatého floridského opálení. Diváci začali divočet.

Pokud byli divocí kvůli Zanemu, ze Schwarzeneggera se málem zcvoknuli. Jen zřídka kdy jsem viděl tak monstrózního chlapa. Vysoký šest stop a jeden palec, váha 250 liber, paže 21 palců, hrudník 55 palců, pas 32 palců, stehno 27 palců a lýtka 19 palců (převod ve stejném pořadí – 185,5 cm, 113 kg, 53 cm, 140 cm, 81 cm, 68 cm, 48 cm) – nebylo divu, že všechny zastínil.

Bohužel, zatímco Arnold měl více než svůj podíl objemů a tvarů, postrádal definici, která by jeho muskulaturu oddělila. Navíc ani nebyl opálený. Před soutěží se rozhodlo, že kvůli dramatickému účinku bude vítězem Mr. Universe vyhlášen jen jeden závodník – a tím se stal Frank Zane; Schwarzenegger skončil druhý, získal však podtituly za „Nejlepší paže a hrudník.“