Zemřel Josef Grolmus

Smutná zpráva dorazila z Německa. V neděli 12. 7. totiž za zatím nejasných příčin zemřel ve věku 59 let legendární československý kulturista Josef Grolmus.

Josef Grolmus

Rodáka z obce Veľké Ripňany (okres Topoľčany) na Slovensku můžeme považovat za jednoho z historicky nejlepších československých kulturistů, avšak svých největších úspěchů dosáhl již jako reprezentant Německa, kam v roce 1982 emigroval. (Žil v německém Graben-Neudorfu, kde provozoval prosperující  fitnesscentrum.) Naprosto klíčovou roli v kariéře Josefa sehrál jeho první trenér Ľudo Major, jenž se ho ujal jako dorostence v oddíle BSP Vinohrady Bratislava a s kterým jej posléze spojovalo celoživotní přátelství. Společně toho dosáhli opravdu hodně, včetně titulů mistra Slovenska i Československa dorostenců, juniorů i mužů, přičemž v roce 1982 – jako 21letý – triumfoval Grolmus na nejvyšší slovenské i československé soutěži jak mezi juniory, tak mezi muži, což je v historii slovenské kulturistiky dodnes svého druhu unikát.

Trio dorosteneckých šampionů Československa (1978) z oddílu BSP Vinohrady Bratislava s trenérem Ľudovítem Majorem: v pokleku Josef Grolmus, vlevo Ivan Turtev, vpravo Milan Rehák.

O Josefovi taktéž můžeme říct, že byl majitelem jedněch z nejlepších paží v historii kulturistiky. Na jeho legendární fotografie nikdy nezapomeneme.
V roce 1984 se stal mistrem Evropy v kulturistice, jeho největším úspěchem je však zisk titulu mistra světa z roku 1985, čímž překonal svůj výkon z roku 1984, kdy skončil na MS druhý za další legendou Richem Gasparim.
V roce 1986 závodil na Mr. Olympia, kde obsadil fantastické 10. místo. Zde také nastoupil proti závodníkům jako byli Lee Haney, Albert Beckles, Rich Gaspari, Tom Platz, Berry de Mey nebo Jusup Wilkosz.

V zápoleních profesionálů upoutával Grolmus zejména kompaktní masivností (odtud přezdívka Gigant Grolmus). Na fotografii vpravo stojící Bertil Fox byl proslulý svými svalovými objemy, vedle Grolmuse však již tak hrozivě nevypadá… Vlevo je americký profík John Hnatyschak.

Jeho soutěžní kariéra se završila s koncem osmdesátých let a spolu s ukončením závodění se Josef přestal zajímat o soutěžní stránku kulturistiky. Sám nadále trénoval, avšak jeho zájmy byly úplně někde jinde.

Svět kulturistiky tak opustila velká legenda sportu, kterou si dobře pamatují i v zahraničí. Nejvíce na Josefa budou rozhodně vzpomínat fanoušci v Česku a na Slovensku, ale také samozřejmě v Německu, kde byl v roce 2009 uveden do kulturistické síně slávy a kde si založil rodinu a prožil největší část svého života. Právě k jeho rodině směřují naše myšlenky.

Zdroj: repone.de