Zottmanovy zdvihy s oporou loktů

|text: JOSEF ŠVUB       |foto CHRIS LUND     |model: Mohammad Makkawy

V kulturistickém slangu narazíte mimo jiné na termín „Zottmanův bicepsový zdvih“. Vedle Vince Girondy, který je pokládán za inventora nejméně dvou druhů bicepsových zdvihů (tzv. Spider curl a Drag curl) náleží autorství unikátního nápadu na bicepsové zdvihy s otáčením dlaní americkému silákovi George Zottmanovi (1867–1942) z Philadelphie.

George Zottman v roce 1893, ve 26 letech, kdy vážil 99 kg na výšku 180 cm a měl obvod bicepsu 45,7 cm, už byl považován za nejsilnějšího muže v USA, především ve výkonech svalstva ramen, tricepsů a předloktí. Jako varietní silák cestoval po státech s boxerem Sullivanem, zápasníkem Muldoonem a německým rozbíječem kamenů Sebastianem Millerem. Zottman nosil překrásnou sponu na kravatu s diamanty v údajné hodnotě přes 1000 dolarů. Na otázku, zda se o ni nebojí, rozšafně odpověděl: „Pokud by se našel muž, který by mi ji dokázal vzít, rád mu ji přenechám!“

Můžeme soudit, že Zottman získal nevídanou sílu předloktí usilovným tréninkem s jednoručkami, při kterém objevil možnost vytáčení zápěstí o 180°. Cvik silně působí na biceps, brachialis a supinátory předloktí.

Původní Zottmanova technika, časem různými napodobovateli poněkud změněná, vypadala asi takto: s jednoručkou v každé ruce a dlaněmi k tělu (jako u kladivových zdvihů) začněte cvičit pravou paží. Tahem bicepsu zvedejte činku před hrudníkem směrem k levému rameni a nahoře vytočte palec ruky ven od těla. Pak během spouštění činky obracejte zápěstí dolů, takže ve výchozí poloze směřuje dlaň za tělo. Stejný postup opakujte druhou paží. Protože se jedná o dost náročný pohyb, nedoporučuji zprvu cvičit oběma pažemi současně, jak bývá zvykem, tedy pravá nahoru a levá dolů.

Kromě toho, že podle popisu můžete Zottmanovy zdvihy sami zkoušet, mám pro vás lahůdku z dílny Vince Girondy. Pro Mohameda Makkawyho, jehož osobně připravoval na sezónu 1983, Gironda vykoumal atypický cvik: Zottmanovy zdvihy s oporou loktů o lavičku.

PROVEDENÍ CVIKU – GIRONDOVA VERZE

Nastavte opěrku lavičky na úhel 85–90°. Opřete se hrudníkem o desku a spusťte trup dolů, až se zastavíte v podpažních jamkách. Nadloktí položte na desku, nechte si podat dvě středně těžké činky a uchopte je obráceně, s dlaněmi směrem dolů. V první fázi záběru otáčejte zápěstím nahoru a palci od těla. Lokty tlačte k sobě a činky naopak do stran. Zdvih dokončete přitažením činek k ramenům, předloktí tvoří v horní poloze imaginární tupé „V“. Na moment zmáčkněte bicepsy a směrem pohybu dolů plynule otáčejte zápěstím nazpět do výchozí polohy, kde máte dlaně opět otočené k podlaze. Podle stupně trénovanosti dělejte 2–3 série po 8–10 opakováních na konci tréninku bicepsů.