Zydrunas Savickas – legenda síly

Jak trénuje Zydrunas Savickas, 4násobný držitel titulu World´s Strongest Man a 8násobný vítěz Arnold Strongman Classic, aby zůstal silný i po čtyřicítce.

Zydrunas Savickas (44) je litevský powerlifter a strongman, který jako jediný závodník novodobé historie dokázal zvítězit na úplně všech hlavních siláckých kláních. Je 4násobným šampionem prestižní soutěže Wolrd´s Strongest Man (2009, 2010, 2012, 2014) a s 8 prvenstvími (2003–2008, 2014, 2016) rekordmanem v počtu vítězství na věhlasné Arnold Strongman Classic v americkém Columbusu. Také má na kontě tři tituly Europe´s Strongest Man (2010, 2012, 2013) a nesčetně vavřínů z někdejší prestižní série velkých cen IFSA, jejímž celkovým vítězem se stal v létech 2008 a 2012. A to jsou len ty hlavní tituly (a zlomek z celkového počtu několika desítek prvenství), které Zydrunas během své 20leté silácké kariéry nashromáždil a které mu v očích odborné veřejnosti právem vysloužily statut nejsilnějšího muže novodobé historie.

Zydrunas Savickas

Log lift v podání Zydrunase Savickase

Rodák z litevského Biržai se o silové sporty začal zajímat jako 13letý poté, co v roku 1989 spatřil v televizi záznam z lokální soutěže strongmanů. Jeho tréninkové začátky jsou spjaty s oprýskanými posilovnami, plnými chladného železa, bez koberců a fitbalů, ve kterých trénovali především vzpěrači a powerlifteři. Devět let po oné iniciační „televizní“ zkušenosti se v roce 1998 Savickas téže soutěže sám účastnil – a získal svůj první titul Nejsilnějšího muže Litvy. Během následujících dvou dekád prvenství na národním šampionátu své rodné země ještě 11krát zopakoval.

Nárůst výkonnosti vysloužil Zydrunasovi časem pozvánky na stále renomovanější klání. Exceloval zejména na Arnold Strongman Classic, která je z hlediska velikosti závaží pokládána za nejtěžší soutěž svého druhu na světě. V americkém Columbusu (Ohio), kde se toto tradiční klání koná každoročně od roku 2002, zvítězil celkem 8krát, přičemž v létech 2003 až 2008 držel nepřerušovanou šňůru 6 prvenství. V tomto ohledu – i pokud se týče celkové počtu dosažených stylizovaných sošek Louise Cyra pro vítěze – se Savickasovi s největší pravděpodobností již nikdo nikdy nevyrovná…

Zydrunas SavickasDalší klíčový moment v Savickasově sportovní kariéře přišel v roce 2009, kdy bylo závodníkům federace IFSA – po létech schismatu uvnitř strongmanské komunity – umožněno startovat na prestižní soutěži World´s Strongest Man. Savickas, jako hvězda IFSA, měl čelit fenomenálnímu Polákovi Mariuszovi Pudzianowskému, který měl tehdy z WSM již rekordních pět titulů (tento primát v počtu prvenství platí dodnes). Z vítězství na WSM 2009 se posléze raduje Savickas; Pudzianowski, kterého mnozí, i přes jeho nesporné kvality, podceňovali (zejména z hlediska absolutní síly pro těžké statické disciplíny), skončí druhý, což je v nové konkurenci těžkotonážníků IFSA naprosto famózní výsledek a ze sportovního hlediska snad i cennější než jeho předešlá vítězství. (Pudzianowski poté promptně ukončí siláckou kariéru a dále se orientuje na scénu MMA.) Savickas na WSM triumfuje ještě třikrát (2010, 2012, 2014), upevní si své postavení nejlepšího strongmana zeměkoule a zejména statut muže „s nejsilnějšími rameny“ pro tlakové disciplíny, vyžadující zvedání břemen nad hlavu. Dobře to ilustruje jeho výkon v tlaku soukolí nad hlavu 215 kg (někdejší absolutní maximum, překonáno v roce 2017 Eddie Hallem o jeden kilogram) a zejména světový rekord ve zvedání klády, když v roce 2015 vzepře do vzpažení nad hlavu 228 kg. Výkon, který dosud ještě nikdo nepřekonal.

Savickas (rekordní zdvih klády 228 kg)

Neméně impozantní jsou i jeho výkony se standardní olympijskou činkou – tlak nad hlavu ve stoji 5 x 200 kg (bez výrazu nohami) a 1 x 260 kg, raw benčpres 285,5 kg, dřep 3 x 400 kg (s bandážemi kolen) a mrtvý tah 447,5 kg (s trhačkami).

Nyní, ve 43 letech, Savickas přece jen zvolnil a předal pochodeň mladším závodníkům, jako jsou dvojnásobný vítěz Arnold Strongman Classic (2018, 2019) a šampión WSM 2018 Hafthor Björnsson (30), fenomenální polský benjamínek, 26letý Mateusz Kieliszkowski (2. na WSM 2018 a 2019) nebo aktuální šampion WSM Martins Licis, jemuž bude letos v září 29 let.

Zydrunas Savickas (tribute)

Nicméně „zvolnění“ je v případě Savickase dosti relativní pojem. „Chci nadále soutěžit a pořád pomýšlím na překonání svého světového rekordu ve zdvihu klády,“ říká Savickas. Četná poranění (zejména v oblasti zad) jej už dnes výrazněji limitují především v mrtvém tahu a slavný Litevec se preventivně drží stranou od klání typu WSM nebo Arnold Strongman Classic, pro které by musel být stoprocentně fit. Svou vášeň pro silácké soutěže tak nyní uspokojuje spíše v zápoleních master nebo v týmových soutěžích. Přesto loni dokázal výkonem 215 kg s přehledem vyhrát světový šampionát ve zdvihu klády a jeho ikonická disciplína zůstává pro něj i nadále výzvou. V minulosti byl překonání Savickasova rekordu (228 kg) nejblíže Angličan Eddie Hall. Vítěz WSM 2017 a strůjce epochálního pozvedu 500 kg (s trhačkami a v dresu) disponuje monstrózní statickou sílou a jen těsně tehdy nezvládl 230 kg. Tutéž váhu letos zkoušel další tlakový fenomén Iron Biby, gravitace jej však zastavila na 220 kg. Bude to snad opět Savickas, jenž v duchu artušovského král bývalý a král budoucí vzepře nad hlavu rekordní váhu? Jisté je, že rekordní log lift fenomenálního Litevce vábí i nadále…

Savickasovy silácké rekordy

Jak dnes 44letá ikona strongmanů s přibývajícími léty upravila svůj trénink s cílem udržet sílu a minimalizovat riziko poranění? Také o tom nyní promluví sám Zydrunas Savickas.

Umlčet kritiky
Mé první vítězství na World´s Strongest Man v roce 2009 – vzhledem k reputaci a velkolepé historii této soutěže – pro mě znamenalo splněný sen. V té době jsem už toho v strongmanech dokázal hodně, měl jsem kupříkladu na kontě šest prvenství z Arnold Strongman Classic, přesto mi mnoho lidí říkalo, že má kariéra je nekompletní bez titulu z WSM. A tak jsem ho v roce 2009 opravdu vybojoval – a poté také v létech 2010, 2012 a 2014.

Hubnutí
Má nejvyšší soutěžní váha – při výšce 191 cm – byla 188 kg. V současnosti vážím kolem 163 kg. Abych zvýšil hmotnost na cca 185 kg, potřebuji denně přijmout přibližně 8tisíc kalorií. Když chci zhubnout, prostě jím méně. V současnosti konzumuji asi 5tisíc kalorií/den. Není to žádná věda, pouze nejíst taková kvanta.

Tlaková síla
Často jsem označován jako nejlepší tlakař v celé historii strongmanů. Trénoval jsem hodně jako powerlifter – benčpresy, dřepy a mrtvé tahy. Kvůli zlepšení síly ramen jsem dlouhou dobu spoléhal na tlaky za hlavou. Říka se, že je to nebezpečný cvik, jelikož otevírá ramenní klouby. Pokud nepoužíváte maximální váhy, nic vám nehrozí; já je dělal vsedě – série o 5 až 8 opakováních – a vše bylo v pořádku. Kromě síly zlepšuje tlak za hlavou také flexibilitu ramen. Nyní ovšem dělám častěji čelní variant vsedě na multipresu. V období, kdy jsem ustavil světový rekord v log liftu, jsem zvládl pět čelných tlaků vsedě na multipresu s 240 kg.

Trénink
Lidé se mnohdy domnívají, že po čtyřicítce jsem kompletně změnil styl tréninku. Ve skutečnosti však trénuji hodně podobně jako v minulosti. Zjistil jsem, že musím trochu víc odpočívat a regenerovat a také dostatečně naslouchám tělu ohledně toho, jaký velký tréninkový objem v daný den potřebuji. Když se připravuji na soutěž, v pondělí procvičuji nohy, v úterý tlak klády, ramena a tricepsy, ve středu mám masáže a rehabilitaci, ve čtvrtek se věnuji mrtvému tahu a v pátek opět lehčím tlakům nad hlavu s kládou a ramenům. Sobotu patří siláckým disciplínám a v neděli odpočívám.

Pohled do budoucna
V poslední době zasáhlo sport strongmanů hodně změn. Výrazně se zvýšila závodnická základna, strongmany dnes dělá mnohem více zemí. Původně to byli zejména Skandinávci a borci ze Severní Ameriky. Nyní pořádají soutěže země napříč Evropou, Asií i Afrikou. Původně existovala pouze zápolení mužů bez rozdílu vah, nyní máme soutěže žen, různé váhové kategorie a dokonce klání juniorů a masters. Závodníci jsou dnes mnohem víc profesionály, soutěže jsou náročnější, startovní pole vyrovnanější a popularita strongmanů celosvětově vzrostla, na čemž mají lví podíl sociální sítě. Opravdu se mi líbí směr, jakým se strongman sport vyvíjí.

SAVICKASŮV TRÉNINK TLAKŮ
CVIK SÉRIE OPAKOVÁNÍ
Tlak klády nad hlavu* 2 8, 6
Tlak klády nad hlavu  4 4
Tlak nad hlavu vsedě na multipresu 5 5
Benčpres úzkým hmatem 5 5
Upažování s jednoručkami  4 8
Tricepsové stlačování kladky  4 10

 * Rozcvičení s lehčí a středně těžkou váhou, jež ho má připravit na následující pracovní série.

foto: Getty Images