Kondománie

Kondománie

Naštěstí přibývá párů, které se už řídí zásadami bezpečného sexu. Tady jsou některé body, které byste si měli zopakovat:

Latexové kondomy jsou nejpevnější a představují bezpečnou bariéru před otěhotněním, kapavkou a hepatitidou typu B. Jsou také jediné, které spolehlivě chrání před přenosem AIDS. Pro osoby alergické na latex připadají v úvahu ještě polyuertanové kondomy. Existují však kondomy z jiných materiálů, jejichž póry sice zabraňují výtoku spermatu, ale nejsou dostatečně spolehlivé proti virovému přenosu.

Kondomy s lubrikační vrstvou, rozpustnou ve vodě, lépe odolávají protržení a jsou elastičtější. Kondomy bez lubrikace se hodí pro orální sex a osoby, které jsou na lubrikační prostředky alergické.

Kondomy ošetřené speciálním spermicidním (sperma ničícím) lubrikantem (nonoxynolem-9, zkratka N-9) poskytují sice více ochrany před otěhotněním, ale podle posledních studií jsou neúčinné při ochraně před infekcí HIV.

Kondomy si vybírejte i podle velikosti. Jediná velikost se nehodí pro každého. Většina kondomů se hodí pro muže, kteří mají průměrnou velikost penisu 7–11 cm. Jestliže je kondom příliš těsný, pravděpodobnost jeho protržení stoupá. Když je naopak kondom volnější, hrozí nebezpečí svléknutí s penisu. Proto si dobře přečtěte na obale kondomů, pro koho je výrobek určen, zda jde o běžnou velikost nebo větší rozměr.

Kondomy "s příchutí" jsou potaženy vrstvičkou nějakého sladidla – cukru, sirupu nebo fruktózy. Tyto látky však mohou nepříznivě ovlivnit kyselost v pochvě a tím přispívat ke zvýšení rizika infekcí. Sladké kondomy se nedoporučují při pohlavním styku, ale jsou vhodné pro orální sex.

● Trh také nabízí speciální kondomy s výstupky, s dráždivou povrchovou úpravou atd. Jsou obvykle stejně bezpečné jako běžné návleky.

● Pozor, kondomy se snadno protrhnou a pokud jsou děravé, neúčinkují! Měly by být skladovány na chladném, suchém místě, nikoliv v peněžence nebo v kapse. Když jsou vystaveny slunci, teplu nebo vlhku, ztrácejí pružnost a mohou se poškodit.

Věnujte pozornost údajům o době použitelnosti (expiraci). Staré kondomy ztrácejí svojí účinnost. Většinou je však doba použitelnosti dost dlouhá (až 4 roky).

foto: M&F